Květen je měsíc lásky a podle tradiční čínské medicíny je v tomto měsíci nejohroženějším orgánem srdce. Jakou roli hrají pocity jako radost, vděčnost a sebeláska v našem zdraví a jak je můžeme kultivovat? Pocity jsou silné nástroje pro podporu našeho zdraví. Když se cítíme šťastně a spokojeně, náš nervový systém relaxuje a zlepšuje se tok krve do srdce. Na druhé straně, stres a negativní emoce mohou mít negativní vliv na naše srdce. Proto je důležité pracovat na svých emocích a aktivně kultivovat pocity radosti, vděčnosti a sebelásky.
Co můžeme udělat pro podporu našeho srdce a emocionálního zdraví?
Emocí srdce je radost a láska. Usmívejte se, objímejte se, buďte komunikativní, otevřené a mějte opravdový zájem o druhé a tím podpoříte čtvrtou čakru, srdeční centrum našeho těla. Je to místo, kde se z „já“ stává „my“. Centrum srdce řídí především naše vztahy rodinné, partnerské, pracovní, vztahy s dětmi, s přírodou, s čímkoli. Nemůžeme mít ale zdravý vztah s okolím, pokud ho nemáme se sebou. Vše začíná uvnitř nás samých. Proto téma sebelásky je v tomto měsíci nejen aktuální, ale přímo léčivé. A tak pečujte o sebe. Ať už je to v podobě masáže jednou za týden nebo každodenního cvičení jógy, meditace nebo horké koupele. A hlavně přestaňte se posuzovat s ostatními a znovu si připomeňte, že nepotřebujete žádnou opravu, že jste dokonalé takové, jaké jste.
Není náhoda, že čakra srdce má barvu zelenou. Jděte do přírody, která v květnu září svěží zelenou a navnímejte tuto barvu. V přírodě můžeme krásně relaxovat a propojit se s hlasem svého srdce, který k nám promlouvá každý den. Dovolte si chvíli nenaslouchat vířivým myšlenkám v naší mysli, ale skrze zklidnění uslyšet tichý hlas srdce, který nás propojuje s naší duší, s naší podstatou.
Každý den od 11 do 13h je naše srdce nejaktivnější. Je vhodné mít v této době klidný režim, nepřetěžovat srdce žádnými náročnými sporty, emocemi, hádkami, těžkou stravou. K srdci náleží hořká chuť, takže jej můžeme podpořit množstvím zeleniny (kopřiva, čekanka, artyčoky, zralá rajčata, červená řepa, červená paprika růžičková kapusta…), ovoce (grep, borůvky, maliny…), luštěnin (naklíčené mungo, hrášek, červené fazole…). Srdce posílí také syrový česnek, zázvor, cibule a pití bylinkových čajů (z třezalky, meduňky, pelyňku nebo hlohu).
A samozřejmě podpořte své srdce i pohybem! Mezi jógové ásany, které otevírají hrudník a oblast čtvrté čakry patří např. matsjásana (pozice ryby), uštrásana (pozice velblouda), setubandhásana (pozice mostu) nebo velmi příjemná relaxační pozice supta badha konásana, při které si můžete vypodložit oblast mezi lopatkami bolstrem nebo bločkem a ještě víc tak otevřít hrudník a uvolnit srdeční čakru. Účinky cvičení můžete podpořit tím, že si budete v jeho průběhu vizualizovat zelenou barvu a směřovat vědomí do oblasti srdce a cítit, jak jej doširoka otevíráme svému okolí a necháme jím prostoupit léčivý pocit lásky a radosti.